Zasady aktualizacji uprawnień
ZASADY AKTUALIZACJI UPRAWNIEŃ DO BEZPŁATNYCH I ULGOWYCH PRZEJAZDÓW AUTOBUSAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W RADOMIU ZAPISANYCH NA RADOMSKIEJ KARCIE MIEJSKIEJ
(załącznik nr 1 do zarządzenia dyrektora MZDiK nr 92/KT/2020 z dnia 21.12.2020)
§1. Ustala się następujące okresy nadawania ważności uprawnień do bezpłatnych przejazdów zapisywanych na RKM:
1) dzieci do lat sześciu - 12 miesięcy;
2) osoby, które ukończyły 70 rok życia - 12 miesięcy;
3) osoby niewidome - 12 miesięcy;
4) osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym - 12 miesięcy;
5) radni Rady Miejskiej w Radomiu - do końca kadencji;
6) pracownicy operatora - do 31 stycznia roku następnego;
7) dzieci i młodzież niepełnosprawna - 12 miesięcy;
8) zasłużeni honorowi dawcy krwi - 60 miesięcy;
9) działacze opozycji - 12 miesięcy;
10) inwalidzi wojenni i wojskowi - 12 miesięcy;
11) posiadacze karty N - 12 miesięcy;
12) pracownicy jednostek podległych organizatorowi, to jest MOPS, ZUK, MZL oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych w ramach wykonywania swoich czynności służbowych - do 31 stycznia roku następnego.
§2. Ustala się następujące okresy nadawania ważności uprawnień do ulgowych przejazdów zapisywanych na RKM:
1) dzieci i młodzież szkolna do 18 lat - do 30 września roku, w którym kończą 18 lat;
2) dzieci i młodzież szkolna od 18 do 21 lat - do 31 marca i 30 września, zgodnie z datą ważności legitymacji;
3) studenci i doktoranci - 6 miesięcy (do 31 marca i 30 października), zgodnie z datą ważności legitymacji;
4) renciści i emeryci - data ważności RKM, zgodnie z datą ważności legitymacji;
5) inwalidzi słuchu - data ważności RKM, zgodnie z datą ważności legitymacji;
6) zasłużeni honorowi dawcy krwi - data ważności RKM;
7) posiadacze kart Rodzina Plus - zgodnie z datą ważności karty Rodzina Plus;
8) weterani - data ważności RKM.
§3. Przedłużeniu podlegają RKM z zapisaną ulgą, jeśli zostało nie więcej niż 60 dni do utraty ważności zapisanej ulgi.
§4. Przedłużenie następuje na podstawie ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi, wskazanego w uchwale Rady Miejskiej w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe osób w autobusach komunikacji miejskiej w Radomiu.
§5. Nadanie bezpłatnych przejazdów dla pracowników operatora oraz jednostek podległych organizatorowi, to jest MOPS, ZUK, MZL i placówek opiekuńczo-wychowawczych następuje po wydaniu zgody przez dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji na złożony pisemny wniosek osób odpowiedzialnych za wyżej wymienione jednostki. Osoby zarządzające wymienionymi jednostkami zobliguje się do bieżącego przekazywania informacji dotyczących odebrania uprawnień do bezpłatnych przejazdów pracownikom kończącym współpracę bądź też zagubienia przez pracowników kart. Zgoda dyrektora MZDiK będzie uzależniona od korzystania z biletów na okaziciela oraz imiennych na komunikację miejską w poprzednim okresie przez poszczególne jednostki.
§6. Wniosek dotyczący przyznania bezpłatnych przejazdów dla pracowników jednostek podległych organizatorowi, to jest MOPS, ZUK, MZL i placówek opiekuńczo-wychowawczych (w ramach wykonywania swoich czynności służbowych) oraz operatora musi zawierać liczbę kart, na których mają zostać wgrane przejazdy. Jeśli karty mają zostać zakodowane na poszczególne linie, należy je wymienić.
§7. Posługiwanie się kartą miejską poza godzinami pracy przez pracowników jednostek wymienionych w §6, to jest przed godziną 7:00 oraz po godzinie 17:00 skutkować będzie wystawieniem wezwania do opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu.
§8. Nadawanie bezpłatnych przejazdów uczniom w myśl punktu 2 artykułu 39 ustawy Prawo Oświatowe następuje poprzez pisemną prośbę dyrektora danej szkoły (wraz z imienną listą uczniów, którym takie przejazdy się należą z uwagi na zamieszkanie powyżej 3 km bądź 4 km od szkoły) do dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Przejazdy takie będą wgrywane w systemie semestralnym, to jest od początku września do końca stycznia oraz od początku lutego do końca czerwca.
§9. Przedłużenie ulgi następuje na okres wskazany powyżej, nie dłużej jednak niż okres wskazany w dokumencie uprawniającym do ulgi.
§10. Przedłużoną Radomską Kartę Miejską (RKM) wydaje się jej właścicielowi (po ukończeniu 18 roku życia), przedstawicielowi ustawowemu małoletniego, opiekunowi prawnemu osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie - bezzwłocznie po dokonaniu czynności przedłużenia ulgi.