Utrzymanie dróg
Utrzymanie rowów i przepustów
W związku z licznymi interwencjami mieszkańców Radomia, dotyczącymi niedrożnych rowów oraz związanego z tym zalewania pobliskich posesji w okresie opadów deszczu, zawiadamiamy, że zgodnie z ustawą obowiązek utrzymania zjazdów indywidualnych oraz publicznych należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do danej drogi.
Zasady te reguluje artykuł 30 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dziennik Ustaw z 2020 roku, pozycja 470). Oczyszczenie lub wymiana rur przepustu w celu zapewnienia drożności należy do właściciela posesji. Minimalna średnica rury pod zjazdem winna wynosić 40 cm. Ponadto rowy przydrożne są przeznaczone tylko do odprowadzania wód opadowych z pasa drogowego, więc są to rowy niejednokrotnie odparowujące. Więcej w naszej informacji: kliknij tutaj, aby otworzyć plik PDF.
Zimowe utrzymanie ulic
Zimowym utrzymaniem ulic Radomia zajmują się na nasze zlecenie trzy firmy: Perfekt, Interbud i Zyko-Dróg. Zapisany w umowach z wykonawcami sezon zimowy trwa każdorazowo od 1 listopada aż do 30 kwietnia następnego roku włącznie.
Każda z firm ma sześć pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Każda z nich dysponuje zapasem soli do posypywania jezdni - na około trzy miesiące. Do usuwania śliskości dróg używamy, zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, soli drogowej. Zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od chwili ustania opadów, a drogi drugiej kategorii (wojewódzkie oraz powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin. Kolejność odśnieżania dróg w Radomiu jest następująca: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (po których kursują autobusy), a na końcu - inne gminne.
Uwaga! W przypadku takich dróg, które nie są objęte stałym utrzymaniem zimowym, sprzęt do odśnieżania może być wysyłany wyłącznie interwencyjnie - po zakończeniu (w pierwszej kolejności!) obsługi podstawowego zakresu robót przez wykonawców.
Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym w sezonie zimowym dyżurują wyznaczeni pracownicy MZDiK w Radomiu: 604-984-946. Przez całą dobę można pod nim zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania ulic na terenie naszego miasta.
Za odśnieżanie chodników przed tymi budynkami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele lub też zarządcy. Za trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta, odpowiadają służby gminne, zaś za miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada zarządca tej strefy, czyli Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.
APEL DO KIEROWCÓW
Szybkość i skuteczność odśnieżania dróg, szczególnie w godzinach szczytów komunikacyjnych, jest w dużej mierze uzależniona od natężenia ruchu. Dlatego w imieniu służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie ulic apelujemy do wszystkich kierowców o to, żeby w miarę możliwości starali się przepuszczać pługopiaskarki, jeżeli widzą je za sobą na tym samym pasie ruchu. Jeżeli w danym miejscu istnieje taka możliwość, warto na chwilę zjechać na pobocze, do zatoki parkingowej albo na sąsiedni pas ruchu w tym samym kierunku, aby umożliwić przejazd sprzętu. Prosimy tylko o niezjeżdżanie do zatok przystankowych, ponieważ one też muszą zostać odśnieżone. Kierowcy często narzekają, że dojazd pługopiaskarek do niektórych części miasta trwa zbyt długo. Nie są to pojazdy uprzywilejowane (mają tylko ostrzegawcze "koguty"), więc zwykle muszą one stać w korkach razem z pozostałymi samochodami. Tymczasem ich przepuszczanie (tam, gdzie jest to możliwe) poskutkuje nie tylko możliwością szybszego działania, lecz także bezpieczniejszą jazdą, ponieważ jadąc za takim sprzętem, a nie przed nim, inni uczestnicy ruchu będą poruszać się po jezdni odśnieżonej i posypanej. Ważne jest również to, że skuteczność odśnieżania wymaga określonej prędkości jazdy sprzętu.