Główna alejka w parku Ustronie będzie nosiła nazwę Stanisława Supłatowicza Sat-Okha, zaś alei dookoła zalewu na Borkach będzie patronował Władysław Wagner. Uchwały w tych sprawach przyjęli radomscy radni na ostatniej sesji. Obie wejdą w życie po 14 dniach od chwili ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Na naszej oficjalnej stronie internetowej zawsze informujemy o nowych oficjalnych nazwach ulic i placów w mieście, nadawanych przez Radę Miejską w Radomiu. Podczas wrześniowej sesji radni zajęli się dwiema alejkami, będącymi ciągami przeznaczonymi dla pieszych i rowerzystów. Były one dotychczas bezimienne, lecz to już wkrótce się zmieni.

Ciąg pieszo-rowerowy w parku Ustronie, na odcinku od ulicy Jana Pawła II aż do Orzechowej, został nazwany aleją Stanisława Supłatowicza Sat-Okha. Stało się to na wniosek grupy mieszkańców Radomia. Nowy patron był pisarzem, gawędziarzem i artystą, a także żołnierzem Armii Krajowej. Przez pewien czas mieszkał w Radomiu. Pisał książki na temat swojej indiańskiej przeszłości, tłumaczone później na wiele języków. Zajmował się także wyrobem indiańskiego rękodzieła. Lokalizacja alei jego imienia w Radomiu nie jest zatem przypadkowa, gdyż w obecnym parku na Ustroniu istniała dawniej drewniana wioska indiańska - ulubione miejsce zabaw dzieci pierwszych mieszkańców tegoż osiedla. Stanisław Supłatowicz Sat-Okh patronuje prywatnemu Muzeum Indian Ameryki Północnej w pobliżu Tucholi, jednemu z gdańskich tramwajów (noszą one tam imiona znanych postaci), a także fragmentowi trasy S7 w rejonie Szydłowca.

Zmodernizowany ostatnio ciąg pieszo-rowerowy wokół zalewu na Borkach został z kolei nazwany aleją Władysława Wagnera. To inicjatywa Radomskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Nowy patron był bowiem żeglarzem, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Był też pisarzem i publicystą. Pośmiertnie przyznano mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W Polsce Wagner patronuje jednej z gdyńskich ulic.

Obie uchwały zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 29 września 2022 roku. Oznacza to, iż nowe nazwy dwóch alej w Radomiu będą formalnie obowiązywały od 13 października tego roku.