W nawiązaniu do artykułu pod tytułem "Cud w sprawie drogi rowerowej pod nowym wiaduktem. Miało jej nie być, a będzie", opublikowanego w dniu 29 grudnia 2023 roku w Gazecie Wyborczej, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu wyjaśnia, że nie było żadnej "zmiany zdania", sugerowanej w artykule. Droga miała powstać i powstanie!

Radomska Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł na temat planów połączenia drogi dla rowerów powstającej obok budowanego obecnie III etapu trasy N-S z już istniejącym fragmentem trasy, biegnącym wzdłuż ulicy Olszewskiego. Dziennikarka zacytowała tu między innymi odpowiedź dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu, który w marcu 2023 roku odpisał na wniosek Bractwa Rowerowego, że droga dla rowerów będzie miała zachowaną ciągłość. Następnie przeanalizowała treść odpowiedzi wiceprezydenta Radomia na grudniową interpelację radnego, cytując następujący fragment: "(...) z braku warunków terenowych poprawki nie mogą zostać wykonane". Później zapytała nas o losy tej inwestycji i - zgodnie z prawdą - dostała odpowiedź, iż połączenie rowerowe tam powstanie. Wyciągnęła z tego nieprawdziwy wniosek, że... zmieniliśmy nagle zdanie, gdy zaczęła o to pytać Gazeta Wyborcza.

Wyjaśniamy zatem, z czego wynikło to nieporozumienie (stosowną prośbę o sprostowanie przesłaliśmy również do redakcji Gazety Wyborczej). W przygotowanej przez nas dla Urzędu Miejskiego odpowiedzi na interpelację radnego faktycznie napisaliśmy, że nie ma możliwości budowy opisywanego połączenia rowerowego. Należy tutaj zauważyć istotną rzecz: cała interpelacja dotyczyła tylko budowy III etapu trasy N-S! W ramach tej inwestycji rzeczywiście nie możemy dobudować dalszego odcinka drogi rowerowej, ponieważ nie ma prawnych możliwości realizacji robót poza terenem objętym ZRID, to znaczy zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej. Radny zadał pytania (było ich tam więcej, o czym nie wspomniano) wyłącznie o sprawy dotyczące trasy N-S. Dostał więc na nie stosowne odpowiedzi.

W naszej odpowiedzi na pytanie Gazety Wyborczej jasno z kolei wskazaliśmy, że to brakujące połączenie rowerowe powstanie w ramach inwestycji związanej z budową nowego wiaduktu na ulicy Żeromskiego. Podsumowując: nie ma zatem mowy o sugerowanej "zmianie zdania", ponieważ w odpowiedzi na interpelację radnego, która dotyczyła tylko budowy trasy N-S, odpisaliśmy zgodnie z prawdą, że w ramach tej inwestycji wspomniane poprawki nie mogą zostać uwzględnione. W odpowiedzi na szczegółowe pytania gazety sprecyzowaliśmy zaś oraz zapewniliśmy, że to zadanie rowerowe będzie zrealizowane przy okazji sąsiedniej inwestycji, czyli budowy wiaduktu. Niezależnie od interpretacji cytowanych wypowiedzi podtrzymujemy zapewnienie, że istniejąca i budowana droga rowerowa zostaną połączone.

AKTUALIZACJA: redakcja Gazety Wyborczej odmówiła opublikowania naszego wyjaśnienia. Autorka tego artykułu napisała, że "faktycznie byłoby ono sprostowaniem". Po przesłaniu zaś wniosku o publikację w formie sprostowania, zastępca redaktora naczelnego odpisał, że "wnioskowane sprostowanie stanowi jedynie uzupełniające wyjaśnienie". Na naszej stronie ponownie informujemy zatem, że założona teza o naszej "zmianie zdania" jest niezgodna z prawdą.