Liczba wizyt: 38096587
Dziś jest: niedziela, 26 marca 2017 Strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły w polityce prywatności.

wybierz wielkość tekstu:
A A A
 

INFORMACJE

Nowa taryfa biletowa - odpowiadamy na pytania i dementujemy plotki  

Z początkiem roku 2017 weszły w życie zmiany w cenniku biletów komunikacji miejskiej w Radomiu. Ponieważ przy okazji tych korekt pojawiło się wiele wątpliwości, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Dementujemy też plotki, które niektórzy pasażerowie zaczęli rozpowszechniać w pierwszych dniach obowiązywania zmienionej taryfy.


Karnety 10-przejazdowe, które pasażerowie zakupili jeszcze przed zmianą ich cen, zachowują ważność do chwili ich całkowitego wykorzystania. Na każdym odcinku jest bowiem cena 3 złote (normalny) i 1,50 złotego (ulgowy), a one zostały bez zmian. Zmieniła się jedynie cena całości - z dotychczasowych 24 lub 12 złotych na 28 lub 14 złotych. Ale nie jest tak, że nie daliśmy pasażerom nic w zamian, bo równocześnie obniżone zostały ceny biletów jednorazowych dostępnych na Radomskiej Karcie Miejskiej - z dotychczasowych 2,80 lub 1,40 złotego na 2,40 lub 1,20 zł. Karta daje ten komfort, że na elektroniczną portmonetkę można wpłacić dowolną kwotę (od 20 do 200 złotych!) i kasować bilety jednorazowe do chwili wykorzystania tej sumy. Inną zaletą jest to, że jeżeli posiadacz normalnego karnetu jechał z kimś, kto miał prawo do przejazdów ulgowych, to nie miał jak skasować za niego tańszego biletu. Na karcie operacja taka jest możliwa. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na kasowniku (N - normalny albo U - ulgowy). Kasowanie jednorazowych biletów za siebie (tylko dla posiadaczy kart imiennych!) nie wymaga natomiast naciskania przycisków.

Gdzie te obniżki cen biletów? Takie pytania dostajemy od uczniów i studentów, którzy uzasadniają swą dociekliwość tym, że przecież cena ulgowej sieciówki miesięcznej nadal jest na niezmienionym poziomie, czyli 40 złotych. Zmiany dotyczyły bowiem wprowadzenia nowych rodzajów biletów długookresowych - semestralnego i szkolnego, których w starym cenniku nie było. Zasada jest prosta - na im dłuższy okres jest kupowany bilet, tym bardziej jest on tańszy. A najlepiej obliczyć to na przykładzie: jeśli uczeń lub student kupował do tej pory co miesiąc sieciówkę za 40 złotych, to przez pięć miesięcy jednego semestru płacił w sumie 200 złotych. Teraz oferujemy bilet semestralny za 160 złotych, czyli koszty miesięcznych podróży można w ten sposób ograniczyć z dotychczasowych 40 do 32 złotych. Przy okazji informujemy, że obecnie bilety semestralne można kodować na kartach miejskich wyłącznie w punktach MZDiK przy ulicach Traugutta 30/30A (główna siedziba - I piętro, pokój 17), Traugutta 2, Malczewskiego 15 i Limanowskiego 74.

Pragniemy uspokoić również emerytów. W mieście pojawiła się bowiem plotka, że osoby po 70 roku życia nie mogą jeździć już autobusami za darmo. To absolutnie nieprawda! Pasażerom po siedemdziesiątce nadal przysługuje jazda bezpłatna (na podstawie karty miejskiej lub dowodu osobistego stwierdzającego wiek). Zmiany dotyczą jedynie tych seniorów, którzy skończyli już 65 lat, lecz nie mają jeszcze 70. Dla nich w ofercie mamy bilet seniora za 100 złotych, ważny przez 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Uwaga! Bilet seniora mogą kupić tylko posiadacze Radomskiej Karty Seniora, wydawanej przez Urząd Miejski w Radomiu. Uprawnia ona do wielu ulg, w tym właśnie do powyższej. Bilety są dostępne w punktach MZDiK przy Traugutta 30/30A, Traugutta 2, Malczewskiego 15 lub Limanowskiego 74.

I jeszcze jedna plotka o rzekomej podwyżce, która tak naprawdę jest obniżką cen. To nieprawda, że za jednorazowe bilety papierowe trzeba teraz płacić 3,80 zł i 1,90 zł! Nadal kosztują one 3 złote i 1,50 złotego. Podane na początku kwoty dotyczą nowych biletów jednogodzinnych. Jeżeli do tej pory ktoś musiał skorzystać z podróży z przesiadką, to konieczne było skasowanie dwóch biletów za 3 złote, co łącznie dawało 6 złotych. Teraz taki pasażer może kupić ów bilet jednogodzinny za 3,80 złotego i w ciągu 60 minut przesiadać się z nim nie tylko jeden, lecz dowolną liczbę razy.

W przypadku wątpliwości odnośnie do nowej taryfy prosimy zapoznać się z aktualnym cennikiem biletów na naszej stronie - w dziale TARYFA BILETOWA > Opłaty za przewozy (kliknij tutaj, aby otworzyć w nowym oknie). Wszelkich informacji udzielają też pracownicy naszych firmowych punktów biletowych (adresy podaliśmy powyżej) oraz Działu Taryfowo-Biletowego przy ulicy Traugutta 30/30A (I piętro, pokój 17, telefon 48 363-14-50, wewnętrzny 115 i 120).

Szczegóły zmian opisywaliśmy w jednej z poprzednich naszych informacji (kliknij tutaj, by otworzyć w nowym oknie).

.
[2.01.2017]__

 
img

Inne kategorie w menu:

WYSZUKIWARKA


 MIEJSKI ZARZĄD DRÓG I KOMUNIKACJI, 26-600 Radom, ul. Traugutta 30/30A, sekretariat: tel. 48 365-46-52, fax 48 365-39-93 Projekt i wykonanie: www.copycon.pl