Liczba wizyt: 38096711
Dziś jest: niedziela, 26 marca 2017 Strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły w polityce prywatności.

wybierz wielkość tekstu:
A A A
 

INFORMACJE

Zmiany w cenniku i uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych  

Rok 2017 przyniesie kilka istotnych zmian związanych z podróżami komunikacją miejską w Radomiu. Wprowadzimy oczekiwany przez pasażerów bilet jednogodzinny. Pojawią się bilety roczne i semestralne dla uczniów i studentów, a także specjalny bilet dla seniorów. Zamienione zostaną też ceny pomiędzy biletami na karnetach i na e-portmonetce.


Stanieją bilety jednorazowe kupowane za pomocą elektronicznej portmonetki (EP) - na Radomskiej Karcie Miejskiej. Będą one wynosiły 2,40 zł za bilet normalny i 1,20 zł za ulgowy (dotychczas było to odpowiednio 2,80 zł i 1,40 zł). Elektroniczna portmonetka to jedna z funkcji na karcie (obok najpopularniejszego obecnie biletu okresowego). Kartę doładowuje się kwotą minimum 10 zł lub jej wielokrotnością. Kasuje się, zbliżając ją do kasownika, bez konieczności wciskania przycisków. Kasownik pobierze stosowną opłatę normalną lub ulgową, gdy na RKM jest zakodowana ulga.

Wprowadzimy nowy rodzaj biletu papierowego: bilet jednogodzinny na wszystkie linie w atrakcyjnej cenie 3,80 zł za normalny i 1,90 zł za ulgowy. Będzie on ważny przez godzinę od chwili skasowania (z możliwością wielu przesiadek).

Dużą popularnością będą cieszyć się zapewne również nowe rodzaje biletów okresowych. Posiadaczom Radomskiej Karty Seniora proponujemy bilet seniora. Za 100 zł zyskają oni prawo nieograniczonych przejazdów przez kolejne 12 miesięcy kalendarzowych. Dla młodzieży stale korzystającej z biletów miesięcznych proponujemy bilety semestralne, ważne przez 5 miesięcy nauki w cenie 160 zł (jazda w takim okresie z biletami miesięcznymi to wydatek 200 zł). Dla posiadaczy Kart Rodzina Plus cena będzie wynosiła 130 zł. Pod koniec wakacji warto będzie kupić bilet szkolny - na cały rok szkolny od 1 września do 30 czerwca za 300 zł (a z Kartą Rodzina Plus cena takiego biletu wyniesie 240 zł).

Rozszerzona zostanie grupa osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją w Radomiu. Prawo takie otrzymają krwiodawcy - mężczyźni, którzy oddali ponad 18 litrów krwi (dawniej limit wynosił 25 litrów) oraz zasłużeni dawcy przeszczepów. Spora grupa mieszkańców Radomia - osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym (z przyczyn oznaczonych symbolami 01-U, 02-P, 05- R i 12-C) od 1 stycznia również będzie mogła jeździć bezpłatnie.  Krwiodawcy i dawcy przeszczepów muszą w tym celu wyrobić sobie kartę miejską. Warto, aby niepełnosprawni też posługiwali się RKM, którą wyrabiamy oczywiście bezpłatnie, już z zakodowaną ulgą. Jeżeli jej nie posiadają, muszą pokazywać legitymację osoby niepełnosprawnej z wpisanym kodem niepełnosprawności, a także dowód osobisty z meldunkiem. Likwidujemy ponadto pewną lukę prawną. Do tej pory dzieci i młodzież szkolna miała prawo do ulgowych przejazdów na podstawie legitymacji szkolnej. Problem był z tymi, którzy skończyli 6 lat (do 6 lat jeździli za darmo), a nie chodzili do szkoły. Po tych zmianach dokumentem uprawniającym do ulgi będzie każdy dokument stwierdzający tożsamość i wiek. Rozwiąże to też problemy młodzieży z zagranicy, gdzie w większości nie ma legitymacji szkolnych.

Niezadowoleni będą natomiast gapowicze. Ze 150 złotych do 180 wzrasta wysokość opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu. Jeżeli gapowicz zdecyduje się dokonać opłaty w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania do zapłaty, to zapłaci - jak dotychczas - 90 zł, gdyż z 40 do 50% zwiększyła się wysokość upustu w przypadku tego terminu opłaty.

Oczywiście polecamy pasażerom bezpłatne wyrobienie karty miejskiej, bo jest to najwygodniejsza forma posiadania biletów, szczególnie polecana tym, którzy mają prawo do ulgi. Młodzież szkolna nie musi okazywać legitymacji (ulga kodowana jest do 30 września roku, w którym kończą 18 lat). Osoby niepełnosprawne nie muszą z kolei pokazywać legitymacji osoby niepełnosprawnej, co często może być dla nich krępujące. Osoby, które ukończyły 70 lat, mogą ją okazywać zamiast dowodu osobistego. Emeryci i renciści nie muszą wozić legitymacji ZUS-u lub dowodów osobistych (legitymacje ZUS są bez zdjęcia). Posiadanie Radomskiej Karty Miejskiej znacznie upraszcza również kontrolę biletów. Wystarczy przyłożyć ją do czytnika kontrolera - jeżeli zaświeci się na nim zielona lampka, oznacza to koniec kontroli.

Infografika - nowe bilety i zmiana cen w komunikacji miejskiej
- Nowe bilety i zmiana cen w komunikacji miejskiej (kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w powiększeniu)

Infografika - ceny urzędowe za usługi przewozowe w komunikacji
- Ceny urzędowe za usługi przewozowe w komunikacji (kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w powiększeniu)

.
[29.12.2016]__

 
img

Inne kategorie w menu:

WYSZUKIWARKA


 MIEJSKI ZARZĄD DRÓG I KOMUNIKACJI, 26-600 Radom, ul. Traugutta 30/30A, sekretariat: tel. 48 365-46-52, fax 48 365-39-93 Projekt i wykonanie: www.copycon.pl