Liczba wizyt: 38096741
Dziś jest: niedziela, 26 marca 2017 Strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły w polityce prywatności.

wybierz wielkość tekstu:
A A A
 

INFORMACJE

Wzbudzane sygnalizacje działają już na kolejnych przejściach dla pieszych  

Na przejściach dla pieszych na ulicach Struga, 11 Listopada i Mariackiej działają już nowe sygnalizacje świetlne. Ich zadaniem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych, którzy dotychczas musieli czasami dosyć długo czekać na możliwość wejścia na jezdnię. Teraz mogą nacisnąć przycisk na słupku i wkrótce dostaną zielone światło.


Tuż przed świętami zostały uruchomione wzbudzane sygnalizacje świetlne na przejściach przez ulice 11 Listopada (przy skrzyżowaniu ze Struga) i Struga (przed ulicą Olsztyńską, naprzeciwko Domu Pomocy Społecznej). W pobliżu, oprócz wspomnianej placówki, znajdują się też pawilony handlowe, poczta, przystanek autobusowy i dużo bloków. Ruch pieszych między osiedlem Nad Potokiem a Gołębiowem I jest zatem spory. Nowe światła usprawnią przejście, szczególnie przez ruchliwą ulicę 11 Listopada, będącą częścią obwodnicy śródmiejskiej. Te sygnalizacje są ze sobą zsynchronizowane - jeśli na ulicy 11 Listopada kierowcy mają czerwone światło, w tym czasie na Struga jest zielone. Dzięki temu łatwiej jest wyjechaać z podporządkowanej ulicy Struga albo skręcić w nią, jadąc od strony Gołębiowa I.

Uruchomiona została również nowa sygnalizacja na przejściu przez ulicę Mariacką, przy skrzyżowaniu z ulicą Sedlaka. Po niedawnym oddaniu do użytku nowego przebiegu ulicy Młodzianowskiej przez Młodzianów, Ustronie i Prędocinek (razem z wiaduktem nad torami) ruch samochodów na ulicy Mariackiej znacznie się zwiększył. Zdarzało się, że piesi musieli czekać tam bardzo długo na to, aż jacyś kierowcy zatrzymają się przed pasami i ich przepuszczą. W pobliżu znajdują się dwie szkoły (podstawowa i liceum) oraz przystanki autobusowe, więc chętnych do przechodzenia w tym miejscu nie brakuje (co zresztą widać na jednym z poniższych zdjęć, wykonanych tuż po uruchomieniu sygnalizacji).

Pomiędzy ulicami Struga i 11 Listopada oraz u zbiegu Mariackiej i Sedlaka powstała przy okazji budowy sygnalizacji nowa infrastruktura dla rowerzystów (drogi i przejazdy rowerowe). W pierwszym z tych miejsc na ulicy wymalowane zostały tak zwane sierżanty, czyli znaki poziome wyznaczające trasę dojazdu od nowej drogi do tej przy Olsztyńskiej. Przy Mariackiej ścieżka połączyła natomiast dwa odcinki ulicy Sedlaka oraz drogę biegnącą w rejonie obydwu szkół.

Przypomnijmy, że na początku grudnia, również na wspomnianej obwodnicy śródmiejskiej (to znaczy na ciągu ulic 11 Listopada, Szarych Szeregów, Mireckiego, Limanowskiego, Mariackiej i Młodzianowskiej), włączone zostały światła w sąsiedztwie XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi na osiedlu XV-lecia. Jak już informowaliśmy, przejście dla pieszych na odcinku ulicy 11 Listopada pomiędzy Warszawską a Chrobrego było dosyć niebezpieczne, dlatego niedawno zapadła decyzja o zamontowaniu tam wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ jeśli nie ma akurat chętnych do przechodzenia przez jezdnię, to samochody cały czas mają zielone światło.

Piesi powinni pamiętać, że zielony sygnał dla nich nie zawsze pojawi się po kilku sekundach od przyciśnięcia guzika. Czasami trzeba poczekać tam troszeczkę dłużej, jeżeli od poprzedniego zielonego upłynęło jeszcze zbyt mało czasu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowywanie ostrożności. Sygnalizacje w tych miejscach są jeszcze nowością, dlatego zdarzają się sytuacje, że niektórzy ludzie nie dostrzegają ich i… wchodzą na pasy na czerwonym!

Światła u zbiegu Struga i 11 Listopada wykonała radomska firma Drogmar za około 231 tysięcy złotych. Wykonawcą zadania przy Mariackiej była firma Dynniq Poland z Modlniczki (koszt to prawie 226 tysięcy złotych), natomiast obok liceum ogólnokształcącego przy 11 Listopada - przedsiębiorstwo Stagmar z Radomia (za niecałe 57 tysięcy złotych).

W 2016 roku nowe sygnalizacje wzbudzane pojawiły się także przy ulicy Wierzbickiej (na wysokości Gębarzewskiej) i przy nowym przebiegu ulicy Młodzianowskiej (koło Cisowej). W przyszłym roku takie światła są natomiast planowane przy przejściach u zbiegu ulic Czarnieckiego i Zielonej, Warszawskiej i Parkowej oraz Starokrakowskiej i Nasypowej.

- Konsekwentnie prowadzimy działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w Radomiu. Zostały one zapoczątkowane w ubiegłym roku, a w tym były kontynuowane. Miasto przyjazne dla mieszkańców to miasto, które wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego często nawet nie czekamy na wnioski od zainteresowanych, ale sami na bieżąco analizujemy sytuację i w najbardziej niebezpiecznych miejscach realizujemy kolejne inwestycje dla bezpieczeństwa pieszych - powiedział Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

.

Zdjęcie - przejście przez ulicę 11 Listopada
Przejście przez ulicę 11 Listopada.
Zdjęcie - droga rowerowa od ulicy Struga
Droga rowerowa od ulicy Struga.
Zdjęcie - światła koło DPS przy ulicy Struga
Światła koło DPS przy ulicy Struga.
Zdjęcie - piesi na pasach na ulicy Mariackiej
Piesi na pasach na ulicy Mariackiej.
Zdjęcie - światła poprawią bezpieczeństwo
Światła poprawią bezpieczeństwo.
Zdjęcie - droga rowerowa obok kamienicy
Droga rowerowa obok kamienicy.
Zdjęcie - uruchomienie świateł przy liceum
Uruchomienie świateł przy liceum.
Zdjęcie - piesi na zielonym na 11 Listopada
Piesi na zielonym na 11 Listopada.
Zdjęcie - przed przejściem naciśnij przycisk
Przed przejściem naciśnij przycisk!

.
[19.12.2016]__

 
img

Inne kategorie w menu:

WYSZUKIWARKA


 MIEJSKI ZARZĄD DRÓG I KOMUNIKACJI, 26-600 Radom, ul. Traugutta 30/30A, sekretariat: tel. 48 365-46-52, fax 48 365-39-93 Projekt i wykonanie: www.copycon.pl